ΒΙΩΜΑΤΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ: «ΞΥΠΝΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΥΠΕΡΗΡΩΑ ΜΕΣΑ ΜΟΥ»

Screenshot 20240412 103456 Adobe Acrobat

Την Τρίτη 9 Απριλίου και την Πέμπτη 11 Απριλίου οι μαθητές των Γ΄, Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων συμμετείχαν σε ένα εργαστήριο με εισηγήτρια την κα Ντίνα Μαρκοπούλου, B.A, M.Ed, M.Sc, PhDc στην Ψυχολογία. Το εργαστήριο είχε τίτλο «Ξυπνώντας τον υπερήρωα μέσα μου» και αφορούσε στην καταπολέμηση του σχολικού εκφοβισμού και της βίας. Σκοπός του εργαστηρίου ήταν να κατανοήσουν οι μαθητές τι είναι ο εκφοβισμός, ποιοι, γιατί και πότε εμπλέκονται, τη σημασία της οικοδόμησης ενός πιο ευγενικού κόσμου, όπου ο εκφοβισμός δεν είναι ανεκτός και να αναπτύξουν ένα όραμα για έναν κόσμο με θάρρος και ευγένεια.  Βασικός άξονας του εργαστηρίου ήταν η διερεύνηση της έννοιας της ενσυναίσθησης, η ανάπτυξη δεξιοτήτων αυτοπεποίθησης και η οικοδόμηση αυτοεκτίμησης και προσωπικής ταυτότητας και ανάδειξης του εσωτερικού μας «υπερήρωα» μέσα από συνεργατικές πρακτικές.

Ευχαριστούμε θερμά την κα Μαρκοπούλου για την προσφορά της στην προσπάθεια του σχολείου μας για την αντιμετώπιση τους σχολικού εκφοβισμού και της βίας και προσβλέπουμε σε μελλοντική συνεργασία μαζί της και για άλλα θέματα που αφορούν πτυχές της σχολικής μας ζωής.